ردکردن این

فارکس چیست و نحوه معامله فارکس چیست؟

فارکس چیست و نحوه معامله فارکس چیست؟

معامله فارکس

فارکس ، که به آن معامله ارز یا معاملات ارزی نیز می گویند ، تبدیل یک ارز به ارز دیگر است. این بازار با متوسط ​​حجم معاملات روزانه 5 تریلیون دلار ، یکی از بازارهای فعال در جهان است. در ادامه نگاهی دقیق به هر آنچه در مورد فارکس باید بدانید می اندازیم ، از جمله آن می توان به  نحوه تجارت و نحوه کار در فارکس اشاره کرد. در ادامه مطالبی را از مجله Risegroup مطالعه می‌کنید.

معامله فارکس چیست؟

فارکس یا معامله ارز خارجی را می توان به عنوان شبکه ای از خریداران و فروشندگان توضیح داد که ارز را با قیمت توافق شده بین یکدیگر منتقل می کنند. این وسیله ای است که افراد ، شرکت ها و بانک های مرکزی یک ارز را به ارز دیگر تبدیل می کنند – اگر تا به حال به خارج از کشور سفر کرده اید ، احتمالاً معامله فارکس کرده اید.

در حالی که ارز زیادی برای اهداف عملی انجام می شود ، اکثریت قریب به اتفاق تبدیل ارز با هدف کسب سود انجام می شود. میزان ارز تبدیل شده هر روز می تواند تغییرات قیمت برخی ارزها را بسیار بی ثبات کند. همین نوسانات است که می تواند فارکس را برای معامله گران بسیار جذاب کند: ایجاد شانس بیشتر برای سود بالا ، در عین حال افزایش خطر.

بازارهای ارز چگونه کار می کنند؟

برخلاف سهام یا کالاها ، معاملات فارکس در صرافی ها انجام نمی شود بلکه مستقیماً بین دو طرف ، در بازار خارج از بورس (OTC) انجام می شود. بازار فارکس توسط یک شبکه جهانی بانک اداره می شود که در چهار مرکز عمده تجارت فارکس در مناطق زمانی مختلف پخش شده است: لندن ، نیویورک ، سیدنی و توکیو. از آنجا که مکان مرکزی وجود ندارد ، شما می توانید 24 ساعته فارکس معامله کنید.

سه نوع مختلف بازار فارکس وجود دارد:

بازار فارکس فارکس:

مبادله فیزیکی یک جفت ارز ، که دقیقاً در زمان تسویه حساب انجام می شود – یعنی «درجا» – یا در مدت زمان کوتاهی

بازار فارکس فوروارد:

قراردادی برای خرید یا فروش مقدار مشخصی ارز با قیمت مشخص توافق شده است تا در تاریخ معین در آینده یا در محدوده ای از تاریخ های آینده تسویه شود

بازار فارکس آینده:

قراردادی برای خرید یا فروش مقدار مشخصی از یک ارز معین با قیمت و تاریخ مشخص در آینده توافق شده است. برخلاف مهاجمان ، قرارداد آتی از نظر قانونی لازم الاجرا است

بیشتر معامله گرانی که در مورد قیمت فارکس حدس می زنند قصد تحویل ارز را ندارند. در عوض آنها برای استفاده از حرکت قیمت در بازار پیش بینی نرخ ارز را انجام می دهند.

ارز پایه و قیمت چیست؟

ارز پایه اولین ارزی است که در یک جفت فارکس ذکر شده است ، در حالی که ارز دوم را ارز نقل قول می نامند. معاملات فارکس همیشه شامل فروش یک ارز به منظور خرید ارز دیگر است ، به همین دلیل ارز آن را به صورت جفت بیان می کنند – قیمت یک جفت فارکس این است که یک واحد ارز پایه در ارز پیشنهادی ارزش دارد.

هر واحد پولی در این جفت به عنوان یک کد سه حرفی ذکر شده است ، که متشکل از دو حرف است که به معنای منطقه است ، و دیگری به جای خود ارز تشکیل می شود. به عنوان مثال ، GBP / USD یک جفت ارزی است که شامل خرید پوند انگلیس و فروش دلار آمریکا است.

بنابراین در مثال زیر ، GBP ارز پایه و USD دلار ارز پیشنهادی است. اگر GBP / USD با قیمت 1.35361 معامله شود ، ارزش هر پوند 1.35361 دلار است.

اگر پوند در برابر دلار افزایش یابد ، یک پوند ارزش دلار بیشتری دارد و قیمت جفت افزایش خواهد یافت. اگر افت کند ، قیمت جفت کاهش می یابد. بنابراین اگر فکر می کنید که ارز پایه در یک جفت احتمالاً در برابر ارز پیشنهادی تقویت خواهد شد ، می توانید این جفت را بخرید (طولانی مدت). اگر فکر می کنید ضعیف می شود ، می توانید جفت را بفروشید (کوتاه است).

برای مرتب نگه داشتن موارد ، اکثر ارائه دهندگان جفت ها را به دسته های زیر تقسیم می کنند:

جفت های اصلی هفت ارز که 80٪ تجارت جهانی فارکس را تشکیل می دهند. شامل EUR / USD ، USD / JPY ، GBP / USD ، USD / CHF ، USD / CAD و AUD / USD

جفت های کوچک کمتر معامله می شود ، این ارزها اغلب به جای دلار آمریکا در برابر یکدیگر ارزهای اصلی دارند. شامل: EUR / GBP ، EUR / CHF ، GBP / JPY

عجیب و غریب یک ارز اصلی در مقابل یک اقتصاد کوچک یا در حال ظهور. شامل: USD / PLN (دلار آمریکا در مقابل زلوتی لهستان) ، GBP / MXN (استرلینگ در مقابل پزوی مکزیک) ، EUR / CZK

جفت های منطقه ای. جفتهایی که براساس مناطق طبقه بندی می شوند – مانند اسکاندیناوی یا استرالیا. شامل: EUR / NOK (یورو در برابر کرون نروژ) ، AUD / NZD (دلار استرالیا در مقابل دلار نیوزلند) ، AUD / SGD

چه چیزی بازار فارکس را به حرکت در می آورد؟

بازار فارکس از ارزهای مختلف جهان تشکیل شده است ، که می تواند پیش بینی نرخ ارز را دشوار کند زیرا عوامل زیادی وجود دارد که می تواند در حرکت قیمت موثر باشد. با این حال ، مانند اکثر بازارهای مالی ، فارکس اصولاً توسط نیروهای عرضه و تقاضا هدایت می شود و مهم است که درک درستی از تأثیراتی که باعث نوسانات قیمت در اینجا می شود ، مهم باشد.

بانکهای مرکزی

عرضه توسط بانک های مرکزی کنترل می شود ، آنها می توانند اقداماتی را اعلام کنند که تأثیر قابل توجهی در قیمت ارز آنها داشته باشد. به عنوان مثال ، تخفیف کمی شامل تزریق پول بیشتر به اقتصاد است و می تواند باعث کاهش قیمت ارز آن شود.

گزارش های خبری

بانک های تجاری و سایر سرمایه گذاران تمایل دارند سرمایه خود را در اقتصادهایی قرار دهند که چشم انداز قوی دارند. بنابراین ، اگر یک خبر مثبت در مورد منطقه خاصی به بازارها وارد شود ، سرمایه گذاری را تشویق می کند و تقاضا برای ارز آن منطقه را افزایش می دهد

تا زمانی که افزایش موازی عرضه ارز وجود نداشته باشد ، اختلاف بین عرضه و تقاضا باعث افزایش قیمت آن می شود. به همین ترتیب ، یک خبر منفی می تواند باعث کاهش سرمایه گذاری و پایین آمدن قیمت ارز شود. به همین دلیل ارزها تمایل به بازتاب سلامت اقتصادی گزارش شده در منطقه دارند.

احساسات بازار

احساسات بازار که غالباً در واکنش به اخبار است نیز می تواند نقش مهمی در پیشبرد قیمت ارز داشته باشد. اگر معامله گران معتقد باشند که ارز به سمت خاصی هدایت می شود ، بر این اساس معامله خواهند کرد و ممکن است دیگران را متقاعد کنند که این روند تقاضا را افزایش یا کاهش دهند.

داده های اقتصادی

داده های اقتصادی به دو دلیل در حرکت قیمت ارزها یکپارچه است – و نشان دهنده چگونگی عملکرد یک اقتصاد است ، و از بین بردن اقدامات بعدی بانک مرکزی آن ارائه می دهد.

برای مثال بگویید که تورم در منطقه یورو بیش از سطح 2٪ افزایش یافته است که بانک مرکزی اروپا (ECB) قصد دارد آن را حفظ کند. ابزار اصلی سیاست بانک مرکزی اروپا برای مقابله با افزایش تورم افزایش نرخ بهره اروپا است – بنابراین معامله گران ممکن است با پیش بینی افزایش نرخ ها ، خرید یورو را شروع کنند. با معامله گران بیشتر که خواهان یورو هستند ، EUR / USD می تواند شاهد افزایش قیمت باشد.

رتبه بندی اعتبار

سرمایه گذاران سعی می کنند بازدهی را که می توانند از یک بازار بگیرند به حداکثر برسانند ، در حالی که خطر خود را به حداقل می رسانند. بنابراین در کنار نرخ بهره و داده های اقتصادی ، آنها همچنین ممکن است هنگام تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری ، به رتبه های اعتباری نیز توجه کنند.

رتبه بندی اعتباری یک کشور ارزیابی مستقل از احتمال بازپرداخت بدهی های خود است. کشوری با درجه اعتبار بالا به عنوان منطقه امن تری برای سرمایه گذاری نسبت به کشوری که دارای درجه اعتبار پایین است دیده می شود. این امر معمولاً هنگامی مورد توجه قرار می گیرد که رتبه بندی اعتبار ارتقا یافته و کاهش یابد. کشوری که دارای رتبه اعتباری ارتقا یافته است ، می تواند نرخ ارز خود را افزایش دهد و بالعکس.

تجارت فارکس چگونه کار می کند؟

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید با فارکس معامله کنید ، اما همه آنها به یک روش کار می کنند: با خرید همزمان یک ارز در حالی که ارز دیگر را می فروشید. به طور سنتی ، بسیاری از معاملات فارکس از طریق یک کارگزار فارکس انجام می شده است ، اما با افزایش معاملات آنلاین می توانید از حرکات قیمت فارکس با استفاده از مشتقات مانند تجارت CFD استفاده کنید.

CFD محصولات اهرمی هستند ، که به شما امکان می دهد فقط برای کسری از ارزش کامل تجارت باز کنید. برخلاف محصولات غیر اهرمی ، شما مالکیت دارایی را در اختیار نمی گیرید ، اما در مورد اینکه فکر می کنید بازار رشد می کند یا کاهش می یابد موضع می گیرید.

اگرچه محصولات اهرمی می توانند سود شما را بزرگ کنند ، اما اگر بازار بر خلاف شما حرکت کند ، می توانند زیان را نیز افزایش دهند.

گسترش در معامله فارکس چگونه است؟

اسپرد تفاوت بین قیمت خرید و فروش ذکر شده برای یک جفت ارز فارکس است. مانند بسیاری از بازارهای مالی ، هنگام باز کردن موقعیت فارکس ، دو قیمت به شما ارائه می شود. اگر می خواهید یک موقعیت طولانی را باز کنید ، با قیمت خرید معامله می کنید که کمی بالاتر از قیمت بازار است. اگر می خواهید موقعیت کوتاهی را باز کنید ، با قیمت فروش معامله می کنید – کمی کمتر از قیمت بازار.

چه چیزی در فارکس زیاد است؟

ارزها به تعداد زیادی معامله می شوند – دسته ارزهایی که برای استانداردسازی معاملات فارکس استفاده می شود. از آنجا که فارکس تمایل به حرکت در مقادیر کم دارد ، مقدار زیادی  می شود: یک مقدار بالای استاندارد 100000 واحد ارز دیجیتال است. بنابراین ، از آنجا که معامله گران منفرد لزوماً 100000 پوند (یا هر ارز مورد معامله خود) را در هر معامله در اختیار نخواهند داشت ، تقریباً تمام معاملات فارکس از اهرم استفاده می شود.

اهرم در فارکس چیست؟

اهرم وسیله ای برای دستیابی به مقادیر زیادی ارز بدون نیاز به پرداخت کامل ارزش تجارت خود از قبل است. در عوض ، سپرده کوچکی را که به عنوان مارجین شناخته می شود ، قرار می دهید. هنگامی که یک موقعیت اهرمی را می بندید ، سود یا زیان شما براساس کل معاملات تجاری است.

گرچه این سود شما را بزرگتر می کند ، اما خطر خسارات افزایش یافته را نیز به همراه دارد – از جمله ضررهایی که می توانند از مرز شما بیشتر شوند. بنابراین معاملات اهرمی یادگیری نحوه مدیریت ریسک خود را بسیار مهم می کند.

بیاموزید که چگونه خطر خود را مدیریت کنید

حاشیه در فارکس چیست؟

مارجین قسمت اصلی معاملات اهرمی است. این اصطلاحی است که برای توصیف سپرده اولیه ای که برای باز کردن و حفظ موقعیت اهرمی استفاده می کنید ، استفاده می شود. هنگامی که فارکس را با مارجین معامله می کنید ، به یاد داشته باشید که بسته به کارگزار و اندازه تجارت شما ، نیاز به مارجین شما تغییر خواهد کرد.

حاشیه معمولاً به صورت درصدی از موقعیت کامل بیان می شود. بنابراین ، برای مثال معامله با EUR / GBP ممکن است فقط 1٪ از ارزش کل موقعیت را بپردازد تا باز شود. بنابراین به جای واریز 100000 دلار استرالیا ، فقط باید 1000 دلار استرالیا را واریز کنید.

pip در فارکس چیست؟

پیپ ها واحدهایی هستند که برای اندازه گیری حرکت در یک جفت فارکس استفاده می شوند. پیپ فارکس معمولاً معادل یک حرکت یک رقمی در رقم اعشار چهارم یک جفت ارزی است. بنابراین ، اگر GBP / USD از 1.35361 دلار به 1.35371 دلار منتقل شود ، آنگاه یک پیپ منتقل شده است. به اعداد اعشاری نشان داده شده پس از پیپ، پیپ کسری یا گاهی پیپت گفته می شود.

معامله فارکس

استثنا در این قانون زمانی است که ارز مظنه در ارزهای بسیار کوچکتر ذکر شده باشد ، با مثال برجسته ین ژاپن. در اینجا ، یک حرکت در رقم اعشار دوم یک پیپ منفرد را تشکیل می دهد. بنابراین ، اگر EUR / JPY از 106.452 پوند به 106.462 پوند منتقل شود ، دوباره یک پیپ منتقل شده است.

معامله فارکس

منبع خبر

ثبت نظر برای این مقاله بسته است!

عناوین اصلی