ربات فارکس

ربات معاملاتی فارکس چیست؟ آیا قابل استفاده هستند؟

ربات‌ معاملاتی فارکس ، تحولی در مدیریت حساب معاملات

از سفارشات دستی و تلفنی گرفته تا سیستم‌های تجارت خودکار، دنیای معامله‌گری فارکس در واقع مسیری طولانی را طی کرده است. برنامه‌ها و نرم افزارهای تخصصی رایانه‌ای اکنون سیگنال‌های معاملاتی را از طریق الگوریتم‌های ریاضی تولید می‌کنند و به معامله‌گران کمک می‌کنند بازده و نظم و انضباط را در معاملات خود به وجود آورند. آنها به عنوان ربات‌ معاملاتی فارکس یا “مشاوران خبره” (EA) شناخته می شوند، برای از بین بردن تاثیر منفی احساسات انسان بر فعالیت‌های معاملاتی مفید هستند.

EA نه تنها می‌تواند سیگنال‌هایی را برای انجام معامله ارائه دهد، بلکه می‌تواند از طرف معامله‌گر معاملات خاصی را انجام دهد. ربات‌های فارکس ممکن است انعطاف پذیری زیادی را به معامله‌گران برای خودکار کردن استراتژی‌های معاملاتی خود ارائه دهند، در حالی که آن‌ها به تحقیقات عمیق بازار یا آزمایش استراتژی‌های جدید توجه دارند.

آنها برای خرید از طریق اینترنت در دسترس هستند ، اما همه آن‌ها به یک اندازه موثر نیستند. اکثر آنها برای همه شرایط بازار مناسب نیستند و بسیاری از آنها نمی‌توانند با تغییرات ناگهانی بازار کنار بیایند. به همین دلیل است که قبل از استفاده از EA در استراتژی‌های بازار، امکان تحقیقات کامل، وجود ندارد.

این مطلب تخصصی را از مجله Risegroup می‌خوانید.

چگونه از ربات معاملاتی فارکس استفاده کنیم؟

پلتفرم MetaTrader 4 یکی از سیستم‌های ترجیحی برای به کارگیری ربات‌ معاملاتی فارکس است. این ربات‌ها از انواع شاخص‌های فنی و اسکریپت‌های سفارشی برای استخراج سیگنال‌های تجاری استفاده می‌کنند و سپس بدون نیاز به مداخله معامله‌گر فعالیت معاملاتی انجام می‌دهند. یک استراتژی را می‌توان به سادگی در EA برنامه‌ ریزی کرد، یا می توان از یک مولد EA فارکس برای ایجاد استراتژی جدید استفاده کرد. این کار با استفاده از یک زبان برنامه نویسی پویا به نام MQL4 یا Metaquotes Language v.4 تسهیل می‌شود. پلتفرم MT4 بازار بزرگی دارد که در آن می‌توان شاخص‌های سفارشی و ربات‌هایی با بهترین عملکرد را خریداری و فروخت.

بیشتر مشاوران خبره، پس از ارزیابی عملکرد فعلی قیمت و ارزیابی اینکه آیا با پارامترهای برنامه ریزی شده مطابقت دارند، سیگنال های “فروش” و “خرید” تولید می‌کنند. اگرچه این سیگنال‌ها با تنظیمات پیش فرض ارائه می‌شوند ، اما این پارامترها می‌توانند متناسب با سبک معاملات یک معامله‌گر، قبول ریسک، کفایت سرمایه و سایر تنظیمات ایجاد شوند.

برخی از این ابزارها می‌توانند نمودارهای متعدد و همچنین پیچیده‌ای را اسکن کرده و در یافتن نقاط ورود و خروج مناسب در شرایط بی ثبات بازار، جایی که جهت روند به راحتی قابل مشاهده نیست، کمک می‌کنند. آنها می‌توانند به سطح سودهای از پیش تعیین شده نیز مجهز شوند، که به نوبه خود به معاملات پس از چرخش بازارها در جهت نامطلوب، کمک می‌کند. سطح توقف ضرر از پیش محاسبه شده نیز می‌تواند در مدیریت کارآمد ریسک کمک کند. علاوه بر این، ربات‌ معاملاتی فارکس به از بین بردن خطرات مرتبط با حرص، ترس، اعتماد به نفس بیش از حد و احساسات دیگر کمک می‌کند.

 ربات معاملاتی فارکس در حال توسعه

MQL4 و MQL5 زبان های برنامه نویسی بسیار کاربردی و ساده ای برای کدگذاری ربات‌ معاملاتی فارکس جدید هستند. اگر کسی بتواند به این زبان‌ها تسلط داشته باشد، شناسایی یک استراتژی و سپس قرار دادن آن در یک ربات معاملاتی آسان است.

در حال حاضر، مولدهای EA فارکس یا سازندگان EA وجود دارند که می‌توانند به معامله‌گران حتی بدون دانش زبان برنامه نویسی کمک کنند تا استراتژی‌های معاملاتی خودکار را ایجاد کنند. در غیر این صورت، معامله‌گران می‌توانند برنامه نویسان را استخدام کنند تا این ربات‌ها را برای آن‌ها بسازند. آنها فقط باید پارامترهای معاملاتی را ارائه دهند و ابزارها به آنها تحویل داده می‌شود.

همانطور که در بالا ذکر شد ، MT4 Marketplace دارای مجموعه عظیمی از EA است که می‌توان به صورت آنلاین خریداری کرد. توجه به این نکته مهم است که EA های رایگان معمولاً به اندازه انواع دیگر کارآمد نیستند.

محدودیت‌های ربات فارکس

اگر ربات معاملاتی فارکس مناسب در دسترس قرار گیرد، می تواند مزایای زیادی برای یک معامله‌گر داشته باشد. شناسایی یک استراتژی برنده و سپس امکان تکرار مکانیکی آن می‌تواند معاملات را آسان کند.

درک این نکته مهم است که اکثر ربات‌های معاملات در محدوده‌ای خاص کار می‌کنند. آنها مقدار مشخصی‌پیپ را در این محدوده ایجاد می‌کنند و به طور منظم چند هدف پیپ تعیین می‌کنند. حتی ممکن است برخی از آن‌ها از ضرر متوقف استفاده نکنند و به سود خود ادامه دهند. مادامی که در هر معامله حتی به سودهای اندک نیز دست یابد، این روش موفق به نظر می‌رسد. اما در شرایط بازار متلاطم‌، سودآوری کندتری خواهد داشت. حتی سود قبلی ممکن است در حرکات غیر منتظره از بین برود. آنها نمی‌توانند به تنهایی استراتژی‌هایی را تدوین کنند و بنابراین قادر به سازگاری با شرایط جدید بازار نیستند.

متخصصان اغلب در مورد تعصبات داده کاوی در ربات‌ معاملاتی فارکس صحبت می‌کنند. این به فرآیند انتخاب بهترین نتیجه آزمایش مجدد یک ربات فارکس و ارائه آن به یک خریدار احتمالی اشاره دارد. این سیستم‌ها به جای آزمایش آن‌ها از طریق چرخه‌های مختلف بازار، بر اساس عملکرد آنها در یک مجموعه داده خاص، موفق شناخته می‌شوند.

بنابراین، برای بررسی کارایی واقعی یک ربات معاملاتی فارکس، بهتر است مزایا و معایب هر یک از ابزارها را مطالعه کنید، ضمن اینکه بررسی‌ها و توصیفات آنلاین را نیز بخوانید. عملکرد ربات های فارکس به نحوه برنامه ریزی آن‌ها همراه با داده‌های عملکرد گذشته مورد استفاده محدود می‌شود. آنها به تنهایی نمی‌توانند در جریان تغییرات دنیای مالی قرار بگیرند.

استراتژی‌های تجارت خودکار به تجربه و دانش زیادی در بازار نیاز دارند. نیازی به یادگیری زبان برنامه نویسی به طور کامل نیست.

با وجود آن ، حتی باتجربه‌ترین و موفق‌ترین معامله‌گران نیز تنها به EA اعتماد نمی‌کنند. آن‌ها از این ربات‌ها به همراه سایر شاخص‌ها و استراتژی‌های فنی استفاده می‌کنند. موفق‌ترین EA‌ها با درگیری مداوم انسان به خوبی کار می‌کنند.

تصمیم گیری درست

در اینجا برخی از فاکتورها ذکر شده که باید در صورت تمایل به خرید یک ربات معاملات فارکس در نظر بگیرید:

آزمایش مجدد شاخص خوبی برای سودآوری نیست

ربات‌ معاملاتی فارکس را می‌توان به راحتی متناسب با داده های موجود “منحنی مناسب” یا بیش از حد بهینه‌سازی کرد. آزمایشات برگشتی بازتاب واقعی معاملات در بازارهای زنده نیستند. تأخیر و لغزش سیستم می‌تواند کارایی یک ربات معاملاتی را تغییر دهد.

به جای حساب‌های آزمایشی‌، بیانیه‌های معاملاتی زنده را در نظر بگیرید

سرعت اجرای معاملات می‌تواند در حساب‌های آزمایشی متفاوت باشد، که این می‌تواند بر سودآوری تأثیر بگذارد، حتی اگر قیمت ثابت بماند. بیانیه‌های مستقیم معاملات را بخواهید و بررسی کنید که آیا این فقط چند جلسه یا هفته موفقیت آمیز را منعکس می‌کند.

از ربات‌های فارکس که سود کمتری دارند خودداری کنید

اگر تفاوت بسیار کمی بین برد و باخت وجود داشته باشد، تغییرات اندک در لغزش و سرعت اجرا می‌تواند به شدت بر سودآوری تأثیر بگذارد. بنابراین، ممکن است مفید باشد که از ربات‌هایی که نسبت برد و باخت آنها بیش از 80٪ است، خودداری کنید. برای حفظ چنین نسبت های بالای برد و باخت، معامله‌گران ممکن است قبل از شروع سود‌، مجبور باشند برای مدت طولانی ضرر کنند.

بازار ارز همیشه در جریان است. یک ربات معاملاتی که عملکرد چشمگیری داشته است تضمین کننده پیروزی‌های آینده نیست. عملکرد آن‌ها را مرتباً ارزیابی کنید.

 

متن اصلی

دکمه بازگشت به بالا